Władza rodzicielska to zbiór praw i obowiązków, jakie rodzice mają względem swoich dzieci. Władza ta ma służyć dobru dziecka, poprzez zapewnienie dziecku przez rodziców odpowiednich warunki do rozwoju (fizycznego i duchowego). Jednak nie zawsze rodzice są w stanie właściwie wykonywać swoje obowiązki i dbać o potrzeby dziecka. W takich sytuacjach sąd może zdecydować o ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Co oznacza ograniczenie władzy rodzicielskiej i jak to się odbywa wyjaśnimy w niniejszym artykule.
Co to jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej polega na zmniejszeniu zakresu praw i obowiązków rodzica względem dziecka. Dotyczy ono tylko niektórych aspektów władzy rodzicielskiej, np. decydowania o edukacji, leczeniu, miejscu zamieszkania czy wyjazdach zagranicznych dziecka. Ograniczenie władzy rodzicielskiej różni się od pozbawienia władzy rodzicielskiej, które jest bardziej radykalnym środkiem i oznacza całkowite zerwanie więzi prawnej między rodzicem, a dzieckiem.
Kiedy można ograniczyć władzę rodzicielskiej?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej może nastąpić z dwóch powodów:
– gdy zagrożone jest dobro dziecka tj., gdy rodzic nie dba o zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój i wychowanie dziecka, nadużywa swojej władzy, zaniedbuje swoje obowiązki, stosuje przemoc lub ma zły wpływ na dziecko, nadmiernie ingeruje w jego życie prywatne, nie respektuje jego poglądów i uczuć lub nie utrzymuje z nim kontaktów i nie płaci alimentów. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy np. jednej z rodziców nie wyraża zgody na leczenie dziecka pomimo zaleceń lekarzy;
– w związku z rozłączeniem rodziców (gdy rodzice nie żyją ze sobą, np. w wyniku rozwodu, separacji, rozstania) gdy nie są w stanie porozumieć się co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, np. nie zgadzają się co do miejsca zamieszkania, szkoły, lekarza, religii, hobby czy wakacji dziecka itp.
Jak ograniczyć władzę rodzicielskiej w Jeleniej Górze?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej może być dokonane na wniosek jednego z rodziców, prokuratora, kuratora sądowego, organizacji społecznej lub osoby, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Wniosek taki należy złożyć do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. W Jeleniej Górze takim sądem jest Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze. Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej powinien zawierać:
– dane osobowe wnioskodawcy i jego pełnomocnika (jeśli taki został ustanowiony), rodzica, którego władza ma być ograniczona, i jego pełnomocnika (jeśli taki został ustanowiony) oraz dziecka, którego dotyczy wniosek,
– uzasadnienie wniosku, czyli powody i okoliczności, które uzasadniają ograniczenie władzy rodzicielskiej,
– dowody na poparcie twierdzeń, czyli np. zaświadczenia lekarskie, szkolne, kuratorskie, świadectwa, dokumenty, zdjęcia, nagrania itp.
Wniosek powinien być podpisany przez wnioskodawcę lub adwokata i opatrzony datą. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka (w oryginale) aby chociażby wykazać, że osoba, której ma być ograniczona władza rodzicielska jest rodzicem dziecka. Wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, a drugi dla rodzica, którego władza ma być ograniczona. Można złożyć go osobiście w biurze podawczym sądu lub wysłać pocztą.
Jak wygląda postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej? – Porady adwokata z Jeleniej Góry
Postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej rozpoczyna się od złożenia wniosku do sądu. Następnie Sąd sprawdza, czy wniosek spełnia wymogi formalne tj. czy np. jest podpisany, czy są w nim zawarte wszystkie niezbędne informacje takie jak adresy osób uczestniczących w postępowaniu. Jeśli tak, to sąd wyznacza termin rozprawy i zawiadamia o nim uczestników. Sąd przesyła także wniosek do drugiej strony, aby mogła się do niego ustosunkować.
Na rozprawie sąd wysłuchuje uczestników postępowania oraz może także przesłuchać świadków, biegłych i inne osoby, które mogą mieć istotne informacje na temat sytuacji dziecka i rodziny. Mogą także być przeprowadzone inne dowody lub mogą być zlecone badania np. psychologiczne. Po zebraniu wszystkich dowodów, sąd wydaje postanowienie, w którym orzeka o ograniczeniu władzy rodzicielskiej lub o oddaleniu wniosku.
Jakie są skutki ograniczenia władzy rodzicielskiej? Adwokat od spraw rodzinnych Jelenia Góra
Ograniczenie władzy rodzicielskiej wpływa na zakres praw i obowiązków rodzica względem dziecka. Rodzic, którego władza została ograniczona, nie może samodzielnie podejmować decyzji dotyczących dziecka, np. o jego edukacji, leczeniu, miejscu zamieszkania czy wyjazdach zagranicznych. Konkretne ograniczenia wskazuje Sąd w swoim orzeczeniu. Rodzic taki ma jednak nadal prawo i obowiązek do utrzymywania kontaktów z dzieckiem i płacenia alimentów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ograniczeniu władzy rodzicielskiej lub jeżeli szukasz adwokata od prawa rodzinnego w Jeleniej Górze, który zajmie się Twoją sprawą, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Jeleniej Górze.