zrzeczenie się dziedziczenia Adwokat Jelenia Góra
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia – co to jest i jak ją zawrzeć?

umowa o zrzeczenie się dziedziczenia adwokat Jelenia Góra prawnikmowa o zrzeczenie się dziedziczenia to umowa, która polega na dobrowolnej rezygnacji jednej ze stron z prawa do spadku po drugiej stronie. Umowa taka jest zawierana między przyszłym spadkodawcą, a spadkobiercą ustawowym. W zależności od sytuacji i potrzeb stron umowa o zrzeczenie się dziedziczenia może mieć różne cele i skutki. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat umowy o zrzeczenie się dziedziczenia.

Cele i skutki umowy o zrzeczenie się dziedziczenia

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia może być zawarta z różnych powodów, na przykład aby:

– zrezygnować z dziedziczenia majątku obciążonego długami lub innymi zobowiązaniami;

– zrezygnować z dziedziczenia majątku znajdującego się za granicą lub podlegającego innemu prawu;

– uniknąć konfliktów między spadkobiercami lub zaspokoić roszczenia innych osób związanych ze spadkiem;

– zrezygnować z dziedziczenia majątku, który nie jest zgodny z poglądami lub preferencjami zrzekającego się;

– zrezygnować z dziedziczenia majątku, który nie jest potrzebny lub nie jest pożądany przez zrzekającego się.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia powoduje, że zrzekający się traci prawo do spadku po przyszłym spadkodawcy. Zrzekający się nie może również żądać zachowku, czyli części spadku, która mu by przysługiwała, gdyby nie zrzekł się dziedziczenia. 

Wpływ umowy na pozostałych spadkobierców

Jeśli zrzekający się był jedynym z spadkobierców ustawowych, to spadek przechodzi na pozostałych spadkobierców ustawowych. Jeżeli był jedynym spadkobiercą to spadek przechodzi na Skarb Państwa. Zrzekający się nie musi uzyskiwać zgody swoich zstępnych czyli np. dzieci czy wnuków na zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Ich ewentualny sprzeciw nie wywołuje żadnych skutków i nie ma wpływu na ważność umowy. Zrzekający się nie musi też uzyskiwać na zawarcie umowy zezwolenia sądu opiekuńczego, gdy jego dzieci są małoletnie. Zrzeczenie się dziedziczenia przez obydwoje rodziców spadkodawcy rozciągnie się bowiem na rodzeństwo spadkodawcy (por. art. 932 § 4 KC) od nich pochodzące, natomiast nie rozciągnie się na zstępnych samego spadkodawcy, którzy wobec jego rodziców byliby dalszymi zstępnymi. Oznacza to, że zrzeczenie się spadku przez jednego z rodziców rozciągnie się jedynie na jego zstępnych, którzy są rodzeństwem rodzonym spadkodawcy (pochodzącym od rodzica, który zrzekł się spadku oraz drugiego rodzica spadkodawcy) oraz rodzeństwem przyrodnim spadkodawcy (pochodzący od rodzica spadkodawcy, który zrzekł się spadku oraz innej osoby). Zrzeczenie się dziedziczenia nie rozciągnie się natomiast na rodzeństwo przyrodnie spadkodawcy, które pochodzi od drugiego z rodziców spadkodawcy, który nie zrzekł się dziedziczenia po nim.Zstępni będą wyłączeni od dziedziczenia również wtedy, gdy zrzekający się spadkobierca ustawowy umrze przed spadkodawcą, po którym zrzekł się dziedziczenia.

Stąd strony umowy mogą ograniczyć skutki zrzeczenia się jedynie do osoby zrzekającego się. W braku jednak wyraźnego zastrzeżenia w umowie, zrzeczenie się obejmie także jego zstępnych (por. uzasadnienie post. SN z 20.4.1972 r., III CRN 19/72, OSNCP 1972, Nr 11, poz. 205). W doktrynie prezentowany jest pogląd, że można umówić się w ten sposób, aby skutki zrzeczenia się dziedziczenia obejmowały tylko niektórych ze zstępnych zrzekającego się

Forma i treść umowy o zrzeczenie się dziedziczenia

Umowa o zarzeczenie się dziedziczenia musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Gdy jest zawarta w jakikolwiek inny sposób np. została zawarta w formie ustnej to jest nieważna i nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Wymagana jest odpowiednia forma i treść umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Taki dokument musi być sporządzony w formie aktu notarialnego przez notariusza, który potwierdza tożsamość stron, ich wolę oraz zgodność umowy z prawem. Ponadto, umowa taka musi zawierać oświadczenie o zrzeczeniu się dziedziczenia, wskazanie osoby, po której następuje zrzeczenie się, oraz podanie przyczyny zrzeczenia się. Choć prawo nie wymaga przyczyny zrzeczenia się, może ona mieć istotne znaczenie dla oceny ważności i skutków umowy. Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia może być ograniczona do części spadku lub do określonego rodzaju majątku. Może także dotyczyć tylko zrzeczenia się prawa do zachowku lub innych roszczeń spadkowych.

Gdzie szukać pomocy prawnej w sprawach umowy o zrzeczenie się dziedziczenia? Adwokat od spraw spadkowych Jelenia Góra

Sprawy umowy o zrzeczenie się dziedziczenia są skomplikowane i wymagają znajomości prawa spadkowego i cywilnego. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata, który doradzi, jak sporządzić umowę, jak zabezpieczyć swoje interesy, lub jak dochodzić swoich praw w sądzie. Jeśli szukasz adwokata w Jeleniej Górze, który specjalizuje się w sprawach spadkowych, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką.