adwokat Jelenia Góra

Adwokat Jelenia Góra

dziedziczenie ustawowe adwokat Jelenia Góra
Dziedziczenie ustawowe – co to jest i jak się odbywa

dziedziczenie ustawoweziedziczenie ustawowe to sytuacja, w której spadek po zmarłym przechodzi na osoby określone przez ustawę, a nie przez testament. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu lub gdy testament jest nieważny, albo gdy osoby wskazane w testamencie nie mogą lub nie chcą być spadkobiercami.

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Kodeks cywilny określa kolejność dziedziczenia ustawowego, która zależy od stopnia pokrewieństwa lub związku małżeńskiego ze spadkodawcą. Kodeks cywilny wyróżnia kręgi spadkobierców, z których można wyodrębnić następujące grup dziedziczenia. Każda grupa dziedziczy wtedy, gdy nie ma spadkobierców z poprzedniej grupy. Oto one:

– I grupa: dzieci i małżonek spadkodawcy

– II grupa: małżonek i rodzice spadkodawcy

– III grupa: małżonek, rodzic i rodzeństwo spadkodawcy

– IV grupa: małżonek, rodzić i zstępni rodzeństwa spadkodawcy

– V grupa: małżonek spadkodawcy

– VI grupa: dziadkowie spadkodawcy

– VII grupa: dzieci małżonka spadkodawcy (pasierbowie)

– VIII grupa: gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy

– IX grupa: Skarb Państwa

Dziedziczenie ustawowe -zasady podziału spadku w poszczególnych grupach

W każdej grupie obowiązują szczegółowe zasady podziału spadku, które zależą od tego, czy spadkobiercy dziedziczą sami, czy wspólnie z innymi osobami. Warto zwrócić uwagę, że udział małżonka spadkodawcy nie może być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku, a jeśli spadkodawca nie miał dzieci, to małżonek dziedziczy połowę spadku

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej? Adwokat od sprawy spadkowych Jelenia Góra

Dziedziczenie ustawowe jest skomplikowanym procesem, który wymaga znajomości przepisów prawnych i umiejętności interpretacji. Dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej, która pomoże ustalić kto i ile odziedziczy po zmarłym, a także doradzi, jak załatwić formalności związane z przyjęciem lub odrzuceniem spadku, czy to przed sądem czy notariuszem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dziedziczeniu ustawowym lub jeżeli szukasz adwokata od prawa spadkowego w Jeleniej Górze, który zajmie się Twoją sprawą, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Jeleniej Górze.

Więcej
artykułów